Coprinus Comatus

Czernidłak kołpakowaty wyrasta w stanie naturalnym od wiosny do jesieni na glebach zasobnych w glinę, na skraju pastwisk i poboczach dróg, również w ogrodach i miejscach piaszczystych.

Biały kapelusz młodych grzybów, o kształcie od walcowatego do kulistgo, ma gładką powierzchnię z wierzchołkiem w kolorze piaskowym lub ochrowym. Później pojawiają się na nim łuski. Kapelusz osiąga wysokość do 14 cm i średnicę do 6cm. W miarę dojrzewania otwiera się, przypominając wysoki, wąski dzwon. Jego brzeg jest początkowo różowy, później nabiera czarnego zabarwienia. pod koniec cyklu rozwojowego grzyba kapelusz, poczynajac od brzegu, rozpada się, zamieniając w ciecz przypominającą atrament. To samo dzieje się z początkowo białymi blaszkami. Wysyp zarodników także przyjmuje czarną barwę.
Gładki, biały trzon jest wewnątrz pusty, osiąga wysokość do 20 cm oraz szerokość ok 2 cm. Znajduje się na nim pierścień, który u starszych owocników opada. Miąższ tego gatunku jest biały, zbity i bez specjalnego zapachu.

Wielu znawców grzybów uważa ten właśnie gatunek za najsmaczniejszy grzyb jadalny.
Czernidłak kołpakowaty posiada oprócz dobrego smaku jeszcze inną ważną właściwość – obniża poziom cukru we krwi. Przypuszcza się, że już niedługo gatunek ten będzie odgrywał ważną rolę w jadłospisie cukrzyków.
Czernidłak kołpakowaty może rosnąć na takim samym podłożu jak pieczarka. Ciekawe jest, że w porównaniu z odmianami pieczarek w zdecydowanie mniejszym stopniu reaguje na pozostałości amoniaku w podłożu. Jest jednak gatunkiem wapniolubnym.
Uprawa jego nie jest trudniejsza od uprawy pieczarek. Nawet jest w mniejszym stopniu podatny na choroby. Można też spodziewać się nieco wyższych plonów.

 

PODŁOŻE DO UPRAWY: kompost fermentowany do uprawy grzybów, kompost ogrodniczy z traw.       
Temp. ROZROSTU GRZYBNI: 18-25 stopni C
Temp. WIĄZANIA OWOCNIKÓW: 14-18 stopni C
Temp. DORASTANIA OWOCNIKÓW: 15-22 stopni C
OŚWIETLENIE: 100-300lux 8 godz. na dobę.