Grzyby stanowią jedną z najliczniejszych grup jedno lub wielokomórkowych organizmów żywych na naszej planecie, które nie wykorzystują energii słonecznej do tworzenia związków organicznych. Ich pokarmem są substancje, które powstały w organiźmie rośliny czy zwierzęcia lub zostały wytworzone przez człowieka. Odmienny charakter odżywiania pozwala podzielić je na trzy następujące grupy:

saprofity – żyją na obumarłych roślinach i zwierzętach

pasożyty – rozwijają się na żywych organizmach roślin, zwierząt lub innych grzybach, z których czerpią pokarm

symbionty – współdziałają z innymi organizmami, nie wywierając na nie szkodliwego wpływu (wzajemne czerpanie korzyści).

Swój cykl rozwojowy, zaczynają nie od nasienia jak rośliny kwiatowe, ale od zarodnika. Z kiełkującego zarodnika rozwija się puszysta grzybnia przerastająca podłoże, na którym rośnie i w sprzyjających warunkach wydaje owocniki.

TROCHĘ HISTORII

Historia uprawy grzybów sięga kilku tysięcy lat. Prym w tym względzie wiodą Azjaci, szczególnie Chińczycy, gdzie shiitake czy lakownicę uprawiano już ponad 2000 lat temu. Azja do dziś jest największym producentem i konsumentem znacznej ilości gatunków grzybów.

W Europie pierwsze próby uprawy były podejmowane już w starożytności. Polegały one na zakopywaniu w ziemi, w odpowiednich miejscach, kawałków prawdziwków lub polewaniu jej wodą z zarodnikami. Inny rodzaj uprawy polegał na pocieraniu świeżo ściętej karpy topoli kapeluszem polówki wiązkowej i przykryciu karpy darnią. Dopiero w połowie XVII w francuscy ogrodnicy zapoczątkowali, dzięki udomowieniu pieczarki, uprawę grzybów w warunkach sztucznych. Pieczarkarstwo do dnia dzisiejszego jest znaczącym działem ogrodnictwa europejskiego, przynoszącym spore zyski.

DLACZEGO WARTO AMATORSKO UPRAWIAĆ GRZYBY?

Obszar pozyskiwania grzybów w warunkach naturalnych, jak i liczba gatunków dopuszczonych do zbioru zmniejsza się z roku na rok. Zabiegi ochrony lasów, skażenie naturalnych stanowisk powodują ograniczenia w zbiorach grzybów. Również sezonowość ich występowania w warunkach naturalnych powoduje, że ich cena jest dość wysoka.

Samodzielna uprawa grzybów – także w warunkach amatorskich, rozwiązuje niemal wszystkie te problemy. Środowisko leśne nie jest niszczone, grzyby są tańsze od kupionych w sklepie i przede wszystkim zdrowsze. Ponadto łatwo je zebrać i zawsze świeże dostarczyć do kuchni.

Dzięki szerokiej gamie odmian i gatunków możliwa jest uprawa grzybów w warunkach sztucznych, przez cały rok.

Uprawa amatorska grzybów, jak by się mogło wydawać, nie jest wcale trudna. Z powodzeniem można uprawiać wiele gatunków smakowitych grzybów w swoim ogrodzie, altance, piwnicy, ziemiance, czy nawet w domu w kuchni. Własna uprawa może dać wiele zadowolenia i satysfakcji. Ponadto mamy zawsze dostęp do dorodnych, świeżych grzybów, których walory smakowo-zapachowe przewyższają grzyby spotykane w handlu.

 

AKTUALNA OFERTA GRZYBNI W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM.