Ganoderma lucidum

Lakownica lśniąca występuje w Polsce w warunkach naturalnych na drewnie drzew liściastych. Jest dość rzadka i zasługuje na ochronę. Jej owocniki są jednoroczne, w odróżnieniu od innych gatunków lakownic, których owocniki mogą pozostawać na martwym drewnie nawet przez kilka lat.

Owocniki tworzące się w naturze są płaskie, prawie koliste lub nerkowate, na krótszym lub dłuższym bocznym trzonie. Kapelusz jest barwy czerwonej do wiśniowobrązowej, a starszy czerwonobrązowoczarny, błyszczący jakby lakierowany. Brzeg owocnika jest charakterystycznie jasny, barwy białej lub żółtej. Miąższ jest twardy, po wyschnięciu zdrewniały. Grzyb wygląda jakby był wykonany z laki, stąd też wzięła się jego polska nazwa. Na świecie istnieje wiele odmian lakownicy lśniącej, które różnią się zabarwieniem owocników – od żółtego, poprzez czerwony, purpurowy do prawie czarnego. W uprawie, w zależności od warunków panujących podczas tworzenia owocników, mogą przybierać one formę talerzykowatą lub wydłużoną, wielokrotnie rozgałęzioną.

Lakownica jest grzybem powszechnie wykorzystywanym w medycynie Wschodu. Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy uprawiają ją na dużą skalę i traktują jako zioło o właściwościach podobnych do żeń-szenia. Nazywana jest przez nich „drzewkiem życia”, dającym zdrowie, witalność i długie życie. W Chinach właściwości lecznicze lakownicy znane są od prawie dwóch tysięcy lat. Uprawa lakownicy może odbywać się na drewnie lub na trocinach. Nadaje się do tego drewno prawie wszystkich gatunków drzew liściastych. W domu lakownicę możemy uprawiać na trocinach w słojach, w butlach polipropylenowych lub też w donicach z ziemią.

 

PODŁOŻE DO UPRAWY: drewno drzew liściastych, trociny, sieczka słomiana z dodatkami białkowymi.      
Temp. ROZROSTU GRZYBNI: 20-28 stopni C
Temp. WIĄZANIA OWOCNIKÓW: 16-18 stopni C
Temp. DORASTANIA OWOCNIKÓW: 18-24 stopni C
OŚWIETLENIE: 150-200 LUX 8-12 GODZ. NA DOBĘ