Grifola frondosa

Nazwa Maitake pochodzi od japonskich slów ‘mai’ (tańczyć) i ‘take’ (grzyb), czyli po prostu „tańczący grzyb”.
W stanie naturalnym występuje bardzo rzadko w Polsce na korzeniach drzew liściastych, buka, dębu, klonów, grabu, w lasach liściastych (pozornie na ziemi).
Podlega całkowitej ochronie! Jeden z najbardziej zagrożonych gatunków, ze względu na okazałe rozmiary, zwracający uwagę kształt oraz przydatność do jedzenia.
Grzyby te spotykane są w różnych barwach, od białej do ciemnoszarej. Ich kolor zależy od dostępu światla, im go więcej tym są ciemniejsze. Kapelusze nakładają się na siebie i sprawiają wrażenie tanczących motyli.
Grzyby Maitake wyrastają z centralnego trzonu, a ich powierzchnie pokrywają białawe pory leżące bardzo blisko siebie.
Ze względu na udokumentowane właściwości lecznicze tego grzyba, zaliczany jest do grupy grzybów witalnych używanych w mykoterapi.
Na skalę wielkotowarową uprawiany jest w Japonii, Chinach, Korei czy USA. Wielkotowarowa uprawa na trocinach tego grzyba jest dość trudna, ze względu na konieczność zachowania różnych warunków w czasie wiązania się owocników. 
Uprawę amatorską możemy prowadzić na drewnie drzew liściastych, szczególnie zlecany jest dąb, buk, jesion, topola oraz na trocinach i substratach trocinowo-organicznych.

 

PODŁOŻE DO UPRAWY: pnie lub kłody drzew liścistych, trociny, sieczka słomiana.    
Temp. ROZROSTU GRZYBNI: 18-24 stopni C
Temp. WIĄZANIA OWOCNIKÓW: 10-16 stopni C
Temp. DORASTANIA OWOCNIKÓW: 12-20 stopni C
OŚWIETLENIE: 200-500 LUX8-10 GODZ NA DOBE