UPRAWA AMATORSKA BOCZNIAKA OSTRYGOWATEGO

Na niewielką skalę do uprawy boczniaka można wykorzystać pomieszczenia takie jak: hydrofornie,piwnice, garaże, ziemianki itp.,  w okresie wiosennym i jesiennym można też uprawiać na wolnym powietrzu, w miejscach osłoniętychod słońca i wiatru. Podłożem może być słoma zbóż lub drewno.

Warunki plonowania. Przerośnięty grzybnią balot uprzednio przez nas przygotowany lub zakupiony, ustawiamy w pomieszczeniach wymienionych wcześniej. Zapewniamy w pomieszczeniach temperaturę od 8 do 25oC (najlepiej 10-16oC).Do chwili ukazania się zawiązków wskazane jest ograniczenie dostępu świeżego powietrza i utrzymanie wysokiej wilgotności. W momencie ukazania się w miejscach perforacji zawiązków grzybów, musimy zapewnić dostęp światła około 8 godz. na dobę ( naturalne lub sztuczne – świetlówka).

Uwaga: balotu nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!

Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza około 85% zalecamy postawienie balotu nad pojemnikiem z wodą tak, aby nie dotykał wody lub zraszać posadzkę wokół balota. Zraszać sam balot możemy tylko wtedy, gdy owocniki osiągną wielkość 2-3 cm, szczególnie w suche i słoneczne dni. Nie podlewamy grzybów wilgotnych, ponieważ mogą zżółknąć, zaschnąć lub będą rosnąć niekształtne.

 

Uwaga działkowcy!!!

Od wiosny do jesieni uprawiając grzyby na działce uzyskuje się dobre plony przezumieszczenie balotów w zagłębieniu wykopanym w ziemi. W tym celu wybieramy miejscezacienione, pod drzewami lub północną stronę altanki i wykopujemy zagłębienie o powierzchni 60 x 120 i głębokości 40-50 cm (może być mniejsze). Z wykopanej ziemi tworzymy z trzech stron nasyp,zostawiając dostęp światła od strony północnej. Od góry należy zacienić dołek np. folią i styropianem. Grzyby zbieramy, gdy większość owocników w kępie ma wyprostowane brzegi kapelusza, ścinając całe kępy tak, aby resztki trzonów nie pozostawały na workach.
Boczniak owocuje rzutami. Po zbiorze pierwszego rzutu należy utrzymywać wysokąwilgotność, gdyż na wysuszonym worku nie będzie następnych rzutów lub będą słabe. Drugi rzut występuje po około 14 dniach od zbioru pierwszego rzutu.
Najbardziej ekonomiczne są pierwsze trzy rzuty ( 2-3 miesiąca uprawy). Jeśli stwierdzimy, że balot po drugim rzucie jest zbyt lekki i suchy można go na 2-3 godziny zanurzyć w pojemniku z wodą, po tym czasie wyjąć i postawić na swoim miejscu.

Boczniaka można uprawiać cały rok, nawet zamarznięte baloty w czasie zimy pozostawione w pomieszczeniach nieogrzewanych, wiosną owocują dalej. Przy stworzeniu optymalnych warunków możemyuzyskać z jednego balotu 5 do 7 kg grzybów.

Cały cykl uprawowy trwa kilka m-cy.

Grzyby po zbiorze można przechowywać  przez tydzień w temp. 2-6oC bez strat jakościowych. Właściwości smakowe i odżywcze boczniaka oceniane są bardzo wysoko, a świadectwem tego jest ogromna różnorodność potraw z niego przyrządzanych, od typowych dla grzybów do specyficznych tylko z boczniaka, np. jako schabowy czy flaczki. Grzyby można spożywać: świeże, mrozić, suszyć, solić, kwasić, marynować.

 

Zapraszamy do zapoznania się z działem PORADY- tutaj