Grzybnia GĄSÓWKI NAGIEJ w wygodnym kartoniku

 

W kartoniku znajduje się podłoże przerośnięte grzybnią GĄSÓWKI + torf do przykrycia grzybni w osobnym woreczku. Po odpakowaniu kartonik należy położyć w odpowiednim miejscu, przykryć bezpośrednio podłoże torfem oraz gazetą i podlewać. Plony ukażą się za około 3-6 tyg, zależnie od temperatury pomieszczenia.

 

Wzrastanie

W okresie wzrastania grzybni w okrywę temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 20-22°C, jednak podczas zbiorów należy obniżyć temp. do 10-15°C. Aby zainicjawać owocowanie GĄSÓWKI konieczny jest tzw. “szok temperaturowy”- obniżenie temp. po okresie wzrastania optymalnie 7-10°C.

 

Okrywanie

Po nałożeniu torfu (torf nalżzy przy nakładaniu rozdrobnić) podlewamy raz lub dwa razy dziennie delikatnie, tak aby nie zamulić torfu (PAMIĘTAJ nie więcej niż ¼ – 1/8 -litra wody na kartonik – GDY OKRYWA JEST WILGOTNA NIE PODLEWAMY) – najlepiej zraszać zraszaczem lub konewką o drobnych oczkach. Po upływie ok. 10 dni na powierzchni ziemi okrywającej pojawić się powinny małe, białe plamy. Plamy te, to nic innego jak grzybnia, którą należy za pomocą np: małych grabi ogrodniczych czy zwykłego widelca, rozerwać i równomierrnie rozprowadzić po powierzchni okrywającej. Po kolejnych 2 dniach, z uprawy należy całkowicie zdjąć przykrycie z gazety i położyć uprawę w chłodniejszym miejscu. Od tego momentu konieczny jest dostęp świeżego powietrza oraz światła ok 300lux 8-10 godz na dobę.

 

Zbiory

Również w okresie zbiorów należy dbać o odpowiednie nawilżenie ziemi – podlewanie warto jednak zastąpić obfitym nawilżeniem ziemi ze spryskiwacza. Gdy grzyby osiągną dojrzałość należy je delikatnie „wykręcać” z podłoża. Gąsówkę zbierać można kilkakrotnie, ważne jest jednak, aby z każdym kolejnym rzutem usuwać chore i martwe owocniki oraz nawadniać podłoże – nie można go jednak przelać – okrywa stale wilgotna, ale woda nie powinna być wlewana do podłoża. Podłoże to wystarcza na około 3 – 4 miesiące uprawy. Gdy chcemy uprawiać GĄSÓWKĘ NAGĄ na wolnym powietrzu – naturalnie- należy przerośnięte podłoże z kartonika wkopać w zaciszne, cieniste i wilgotne miejsce w ogrodzie (podłoże wkopujemy płytko i przykrywamy ok 5cm warstwą torfowej ziemi o wysokim PH).

 

Uprawa tego typu nie wymaga dużego nakładu pracy (ogranicza się tylko do podlewania co jakiś czas), jednak owocniki pojawią się dopiero, gdy temp. otoczenia spadnie poniżej 15stopni – CZYLI JESIENIĄ, ZIMĄ, A NAWET WCZESNĄ WIOSNĄ.

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO DZIAŁU PORADY – tutaj