Kostkę shiitake należy wyjąć z plastikowego worka z mikrofiltrem i umieścić w miejscu spełniającym następujące warunki:

– światło dzienne lub sztuczne o natężeniu ok 400 luxów 8 godzin na dobę. Kostka nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

– wysoka wilgotność na pozionie 85-90%.

– temperatura w granicach 10-20 stopni C. Im niższa temperatura uprawy, tym grzyby wolniej rosną, mają jednak lepszą jakość i wyższy plon.

 

Gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać wysokiej wilgotności w pomieszczeniu uprawowym, możemy kostkę umieścić np. w pustym akwarium, spryskując wodą jego ścianki i przykrywając workiem foliowym. Należy jednak pamiętać, aby raz lub 2 razy dziennkie akwarium przewietrzyć. Możemy również zrobić mini folię i nawilżać podłoże spryskiwaczem do kwiatów. Do tygodnia po umieszczeniu kostki w sprzyjających warunkach na powierzchni substratu powinny zawiązywać się grzyby. Grzyby są gotowe do zbioru, gdy kapelusz zaczyna się prostować, ale jego dolne krawędzie są jeszcze podwinięte ku dołowi. Owocniki z substratu należy delikanie wykręcać, nie pozostawiając na nim żadnych resztek (ewentualne “korzenie” i martwe grzyby powinno się jak najszybciej usuwać).

Po pierwszym rzucie oczyszczoną kostkę shiitake pozostawiamy w temp. 20-22 stopni C, w tak zwanym spoczynku na 1-3 tygodni. Im dłuższy jest czas odpoczynku, tym więcej powinniśmy zebrać grzybów w następnym rzucie. Aby blok pobudzić do kolejnego owocowania należy całkowicie go zanurzyć w chłodnej wodzie na około 12-24 godziny, aby “się napił”. Przesuszone bloki (bardzo lekkie) należy przed moczeniem ponakłuwać gwoździem w kilku miejscach, aby blok substratu lepiej się napił. Po namoczeniu blok stawiamy ponownie w miejsce uprawy i postępujemy od nowa. Po tygoniu powinien pojawić się nowy rzut. Czynność taką możemy powtórzyć 3-5 razy.

W uprawie shiitake należy pamiętać o higienie uprawy – martwe reszki po zbiorze grzybów  należy usuwać. Gdy pojawią się na podłożu zielone pleśnie np: przed moczeniem lub po należy je “w zarodku” zeskrobać, aby nie infekowały jego dalszej części.