Kiedy najlepiej wysiewać nasiona grzybów do ogrodu?

Po pierwsze grzyby nie mają nasion jak rośliny, tylko mikroskopine zarodniki. Po drugie pod nazwą “grzybnia ziarnista” rozumie się, że ziarna zbóż są zaszczepione grzybnią danego grzyba – są przez nią skolonizowane. Samo ziarno stanowi tylko “nośnik” grzybni, grzybnia na nim żyje.

Często błędnie rozumie się, że grzybnię na ziarnie rozrzuci się np: na trawnki czy korę i bedą wyrastać grzyby np: pieczarka polna, kania, boczniak.

Grzyby uprawne to saprofy czyli organizmy żyjące na martwej materii. Należy je uprawiac na podłożach odpowiednich do danego gatunku. Niektore grzyby rosną na tzw kompoście, inne na drewnie, czy słomie bogatej w celulozę. Aby wyrosły grzyby- grzybnia musi mieć podłoże, z którego może czerpać “pokarm”. Na przykładzie kani, najpierw szczepimy odpowiednio przefermentowany kompost grzybnią, który póżniej wkopujemy w odpowiednie miejsce.

Czas szczepienia zależny od gatunku grzyba. Najczęsciej jednak bezpośrednio w ogrodzie szczepić można wiekszość grzybów od wiosny, do póżnej jesieni. W pomieszczeniach grzybnią możemy szczepić podłoża przez cały rok.