Uprawa grzybów na specjalnym kompoście

Dla uprawy pieczarki dwuzarodnikowej (Agaricus bisporus), czernidłaka kołpakowatego (Coprinus comatus) i gąsówki nagiej (Lepista nuda) można nabyć tzw. kompost pieczarkowy, sprzedawany w plastykowych workach. Dzięki temu można sobie zaoszczędzić skomplikowanego przygotowania podłoża. Przeważnie oferowana jest jednocześnie odpowiednia ilość ziemi okrywowej (SEZONOWO SPRZEDAWANA W NASZYM SKLEPIE).

Przed przystąpieniem do szczepienia tego podłoża trzeba zbadać jego wilgotność. Jeżeli jest za suche, to dodaje się 1-2 litry letniej wody, zwracając przy tym szczególną uwagę, aby kompost nie stracił swej zwięzłości. Teraz można rozpocząć szczepienie. Najlepiej opróżnić cały worek kompostu do pojemnika z tworzywa sztucznego. Zachowanie czystości jest bardzo ważne. Ręce, pojemnik i ewentualnie potrzebne narzędzia muszą być uprzednio starannie umyte i oczyszczone. Teraz miesza się z kompostem grzybnię handlową, a następnie umieszcza mieszaninę z powrotem w plastykowym worku. Worek zamyka się i robi w nim kilka nacięć, aby zapewnić dostateczny dopływ powietrza. W piwnicy, na balkonie lub na dworze grzybnia przerasta podłoże – przy zachowaniu stałej wilgotności – w ciągu 2-3 tygodni. Optymalna temperatura wynosi 20-23oC t(emperatura przekraczająca 30oC zabija grzybnię).

Po trzech tygodniach otwiera się worek i górny jego brzeg odwija na zewnątrz, aby powstała wolna powierzchnia. Zwilżoną ziemię okrywową układa się na podłożu możliwie równomiernie i nieco ubija. Po następnych dwóch tygodniach na powierzchni ziemi okrywowej pojawiają się pierwsze strzępki grzybni. Aby przyspieszyć tworzenie owocników, należy grabkami, widelcem starannie podrapać powierzchnię ziemi okrywowej. Wyjątek stanowi uprawa gąsówki nagiej. Worek ustawia się w pomieszczeniu lub zacienionym, zacisznym miejscu ogrodu zapewniając temperaturę 16-18oC.

Pieczarki można uprawiać w ciemnej piwnicy bez światła, natomiast czernidłaki kołpakowate i gąsówki nagie potrzebują nieco światła.

W dobrych warunkach po 2-3 tygodniach można rozpocząć zbiór. Grzyby owocują kilkoma rzutami z przerwami kilkudniowymi. Aby zapewnić grzybom dostateczną wilgotność, można w przerwach wzrostu dostarczać nieco wody. Podczas zbioru należy usuwać wszystkie resztki grzybów, które zwabiałyby szkodniki.