Gotowa grzybnia CZERNIDŁAKA KOŁPAKOWATEGO w wygodnym kartoniku

W kartoniku znajduje się podłoże przerośnięte grzybnią CZERNIDŁAKA + torf do przykrycia grzybni w osobnym woreczku.

Po odpakowaniu kartonik należy położyć w odpowiednim miejscu, przykryć bezpośrednio podłoże torfem oraz gazetą i podlewać.

Plony ukażą się za około 2-4 tyg zależnie od temperatury pomieszczenia.

 

Wzrastanie

W okresie wzrastania grzybni w okrywę temperatura powinna być wyższa i wynosić
ok. 20-22°C, jednak podczas zbiorów należy obniżyć temp. do 15-17°C. Aby zainicjować owocowanie CZERNIDŁAKA konieczny jest tzw. “szok temperaturowy” – obniżenie temp. po okresie wzrastania .

 

Okrywanie

Po nałożeniu torfu (torf należy przy nakladaniu rozdrobnić) podlewamy raz lub dwa razy dziennie delikatnie, tak aby nie zamulić torfu (PAMIĘTAJ nie więcej niż ¼ – 1/8 -litra wody na kartonik – GDY OKRYWA JEST WILGOTNA NIE PODLEWAMY) – najlepiej zraszac zraszaczem lub konewką o drobnych oczkach. Po upływie ok. 10 dni na powierzchni ziemi okrywającej pojawić się powinny małe, białe plamy. Plamy te, to nic innego jak grzybnia, którą należy za pomocą małych grabi ogrodniczych czy zwykłego widelca, rozerwać i równomiernie rozprowadzić po powierzchni okrywającej. Po kolejnych 2 dniach, z uprawy należy całkowicie zdjąć przykrycie z gazety i położyć uprawę w chłodniejszym miejscu. Od tego momentu konieczny jest dostęp świeżego powietrza oraz światła ok 200 lux 8-10 godz. na dobę.

 

Zbiory

Również w okresie zbiorów należy dbać o odpowiednie nawilżenie ziemi – podlewanie warto jednak zastąpić obfitym nawilżeniem ze spryskiwacza.. Należy unikać w miarę możliwości podlewania małych owocników. Gdy grzyby osiągną dojrzałość należy je delikatnie „wykręcać” z podłoża. Czernidłaki zbiera się, gdy kapelusz ściśle przylega do trzonu. Czernidłaka zbierać można kilkakrotnie, ważne jest jednak, aby z każdym kolejnym rzutem usuwać chore i martwe owocniki oraz nawadniać podłoże – nie można go jednak przelać – okrywa stale wilgotna, ale woda nie powinna być wlewana do podłoża. Podłoże to wystarcza na około 3 – 4 miesiące uprawy. Gdy chcemy uprawiać CZERNIDŁAKA na wolnym powietrzu – naturalnie- należy przerośnięte podłoże z kartonika wkopać w zaciszne, cieniste i wilgotne miejsce w ogrodzie (podłoże wkopujemy płytko i przykrywamy ok 5cm warstwą torfowej ziemi o wysokim PH).

Uprawa tego typu nie wymaga dużego nakładu pracy (ogranicza się tylko do podlewania co jakiś czas), jednak owocniki pojawią się dopiero, gdy warunki pogodowe bedą odpowiednie: chłodne lato, jesień, póżna wiosna.

ZAPRASZAWY RÓWNIEŻ DO DZIAŁU PORADY – tutaj