Instrukcja uprawy pieczarki ZESTAW LUZ w worku foliowym FAZA2 oraz FAZA3

W skład zesawu wchodzi: worek z podłożem pieczarki oraz okrywa torfowa.

Faza 2 to podłoże świeżo zaszczepione grzybnią, które musi nią przerosnąć (czas przerastania to zwykle ok 14dni) aby mogło zostać nakryte torfem.

Faza 3 to podłoże już przerośnięte (przerost odbywa się w specjalnych komorach), które zaraz przykrywamy torfem.

Po otrzymaniu przesyłki podłoże należy wsypać do kartonu, skrzynki, kuwety…(najlepiej umieścić go razem z workiem). Prawidłowa grubość podłoża to 10-15cm. (FAZA2) Naciąć folię w kilku miejscach lub zdjąć folię z górnej części, przykryć gazetą, która powinna być stale wilgotna. Położyć podłoże w miejscu o temp. 20-23 stopnie C. Po ok 1-2 tygodniach, kiedy grzybnia się “zabieli”- przerośnie podłoże, (FAZA3) wycinamy górną część folii lub zdejmujemy gazetę i podłoże nakrywamy dostarczonym torfem. Okrywa powinna być wilgotna, dlatego najlpiej ją zraszać. (okrywa jest obliczona na kartonik ok 40*30 cm jeśli będzie większy należy zmieszać ją z torfem odkwaszonym, ewentualnie z ziemią uniwersalną o wysokim ph 7-7,5). Plony ukażą się za około 2-3tyg, zależnie od temperatury pomieszczenia.

Wzrastanie
W okresie przerastania grzybni temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 20-23°C, jednak podczas zbiorów warto nieco ją obniżyć 16-18°C . Właściwe warunki skutkują przerośnięciem podłoża już po ok. 1,5-2 tygodniach. 

Okrywanie
Po nałożeniu torfu (torf należy przy nakładaniu rozdrobnić) podlewamy delikatnie, raz lub dwa razy dziennie,  tak aby nie zamulić torfu (PAMIĘTAJ nie więcej niż ¼ – 1/8 -litra wody na kartonik – GDY OKRYWA JEST WILGOTNA NIE PODLEWAMY) – najlepiej zraszać zraszaczem lub konewką o drobnych oczkach. Po upływie ok. 10 dni na powierzchni ziemi okrywającej pojawić się powinny małe białe plamy. Plamy te, to nic innego jak grzybnia, którą należy za pomocą grabi (w domowych warunkach z powodzeniem można użyć małych grabi ogrodniczych, a nawet zwykłego widelca) rozerwać i równomiernie rozprowadzić po powierzchni okrywającej. Po kolejnych 2 dniach, z uprawy należy całkowicie zdjąć przykrycie z gazety i położyć uprawę w chłodniejszym miejscu. 

Zbiory
Również w okresie zbiorów należy dbać o odpowiednie nawilżenie ziemi – podlewanie warto jednak zastąpić obfitym nawilżeniem ziemi (ze spryskiwacza) tuż po zdjęciu przykrycia z gazety, małe pieczarki źle znoszą podlewanie.bPieczarki nadają się do zbiorów, kiedy osłona pod kapeluszem zacznie się łuszczyć. Najlepszy smak pieczarki mają, gdy kapelusze są w pełni otwarte, ale blaszki są jeszcze różowe. Należy je wtedy „wykręcać” z podłoża. Pieczarki zbierać można kilkakrotnie (maksymalnie 5-7 razy), ważne jest jednak, aby z każdym kolejnym rzutem usuwać chore i martwe owocniki oraz nawadniać podłoże – nie można go jednak przelać – okrywa stale wilgotna, ale woda nie powinna być wlewana do podłoża. 

Podłoże to wystarcza na około 3 – 4 miesiące uprawy.

Zapraszamy do zapoznania się z działem PORADY- tutaj